Jdi na obsah Jdi na menu
 


RŮŽOVKA

9. 9. 2019

Mě se to naštěstí netýká , ale stále častěji se s tímto potkávám u mých zákaznic na kosmetice.
Časté střídání
,, aprílového" počasí stále pokračuje a s ním se začíná více objevovat onemocnění pleti

RŮŽOVKA
Je velmi časté zánětlivé kožní onemocnění obličeje. Jejím nejběžnějším příznakem je zarudnutí kůže středové části obličeje – nosu, tváří, středu čela a brady, které doprovází horké palčivé svědění. Spolu s červenými skvrnami se mohou objevovat i pupínky a puchýřky. Příznaky růžovky vyvolávají spouštěcí faktory, nejčastěji pobyt na slunci, v horkém prostředí nebo konzumace alkoholických nápojů.

Proč se objevuje zčervenání kůže?
Příčinou zčervenání obličeje je nával krve do obličeje. Cévy pod povrchem kůže mají poruchu smršťování a roztahování, a proto se do vrchních vrstev pokožky dostává příliš velké množství krve. Vlivem opakujících se návalů krve do povrchových cév se tyto cévy roztahují, jsou trvale rozšířené (tím i viditelné) a vznikají tzv. teleangiektázie.
Růžovka - příčina onemocnění
Původ růžovky je nejasný. Velký vliv má vrozená porucha roztažlivosti a smršťování malých cév v obličeji (vazomotorická labilita), která je dědičná. Růžovka může být provázena zvýšenou produkcí kožního mazu (seboreou) a s ní spojeným zánětem vlasových váčků vyvolanou kvasinkou Pityrosporum ovale nebo roztočem Demodex folliculorum. Postižený jedinec má často současně i zánět žaludku (gastritidu) způsobenou infekcí Helicobacter pylori.
Onemocnění spouští a zhoršuje celá řada zevních vlivů. Překrvení obličeje vyvolává konzumace kořeněných jídel, horkých nápojů, kávy či destilátů. Rozšíření kožních cév může vyvolat i prudká změna teplot, pobyt v horkém prostředí, koupel a působení slunečního záření. Mezi další provokační faktory patří stres, fyzická námaha a aplikace lokálních kortikoidů, přípravků s obsahem alkoholu či agresivních parfémových složek.
• Nejčastějším spouštěcím faktorem je pobyt na slunci. Chraňte svůj obličej kloboukem nebo šátkem a vždy si na kůže aplikujte opalovací krém s ochranným faktorem nejméně 15 a více.
• Omezte konzumaci kořeněných jídel, destilátů a horkých nápojů. Speciální dietní omezení nejsou nutná, spíše je vhodné vypozorovat, které potraviny projevy růžovky vyvolávají. U někoho to může být čokoláda nebo citrusové plody, u jiného mléčné výrobky.
• Vyhýbejte se teplotním extrémům. Projevy růžovky může vyvolat pobyt v teplém prostředí jako je sauna, horká koupel, posezení blízko krbu či táborového ohně. Stejně působí i mráz či silný vítr.
• K péči o pleť si vybírejte šetrné přípravky bez obsahu alkoholu a parfémové složky. Příliš hutné krémy mohou zatěžovat pokožku.
• Vyhýbejte se stresu a dopřejte si dostatek odpočinku. Při sportování si dejte pozor na přehřátí organismu a ochlazujte se pitím dostatečného množství tekutin.
Léčba růžovky bývá zdlouhavá a zlepšování kožních projevů velmi pomalé.
Kdo máte tento problém víte o tom jaký má tianDe řešení?

60102407_1149314391935470_3062686405059674112_n.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář